Přeskočit na obsah

Tipy na levné akcie

Dnes se podíváme na možné tipy pro nákup některých levných akcií, které doporučuje server Kiplinger.

Viking Therapeutics

Jednou z rizikovějších investic na již tak dost agresivním seznamu levných akcií k nákupu je Viking Therapeutics. 

VKTX je biofarmaceutická společnost v klinické fázi, která se snaží vyvinout potenciální léčbu vzácných metabolických a endokrinních poruch. Slovo „potenciální“ je zde velmi důležité, protože v tuto chvíli společnost Viking krvácí červeným inkoustem, protože se snaží dostat své nově vyvinuté léky do testů, které by prokázaly, že jsou skutečně klinicky účinné a hodné schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Jejím současným hlavním kandidátem na lék je pilulka, která je primárně určena pro léčbu hormonů štítné žlázy, ale slibně se jeví také jako potenciální léčba poruch lipidů, včetně nealkoholické steatohepatitidy.

Společnost Viking Therapeutics vyvíjí i další léky, včetně možné léčby cukrovky druhého typu, která by se mohla stát velkým trhákem, pokud se jí podaří uspět.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že počet lidí trpících cukrovkou vzrostl ze 108 milionů v roce 1980 na 422 milionů v roce 2014 a celosvětově se jejich počet v posledních letech jen zvyšuje. To je pro společnost Viking velká příležitost, pokud se jí podaří získat část podílu na trhu.

Stejně jako u mnoha jiných biotechnologických akcií je zde však velké riziko.

Pokud společnost Viking nezíská potřebné klinické výsledky, pak vynaložila značné množství času a peněz na lék, který nefunguje tak, jak má a je pravděpodobné, že v důsledku toho akcie prudce klesnou.

Pokud však léky splní své primární cíle, je velká šance, že tato akcie nejen ospravedlní současnou cenu akcií, a může posílit. Než se tedy vrhnete do této v současnosti nerentabilní akcie ve zdravotnictví, uvědomte si, co je zde v sázce.

Sirius XM Holdings

Poskytovatele satelitních rozhlasových služeb Sirius XM Holdings již pravděpodobně znáte z pohledu spotřebitele, pokud žijete v USA, pravděpodobně od doby, kdy jste si naposledy půjčili nebo koupili auto. Společnost však poskytuje také řešení streamovaného rádia pro digitální věk podobně jako služby Pandora a Spotify.

Kromě toho společnost SIRI poskytuje obousměrné bezdrátové připojení pro automobily, včetně silniční bezpečnostní asistence, služeb určování polohy vozidla, služeb satelitní televize a dopravních zpráv a zpráv o počasí v reálném čase.

Organický růst tržeb společnosti SIRI se v posledních několika letech zpomaluje a v současném fiskálním roce se očekává zhruba 4% expanze poté, co v roce 2020 vzrostly jen o 3,2 %. Zisk na akcii společnosti Sirius XM však nadále roste mnohem rychleji než tržby – to je známkou toho, že společnost má velmi zdravé marže.

Rádio je obecně velmi trvanlivá technologie, která se vyhnula zániku, který někteří předpovídali díky přerušení provozu v oblasti špičkových technologií. A jako dominantní hráč v oblasti satelitního vysílání, zejména na automobilovém trhu, má společnost SIRI určitou míru stability, na kterou se investoři mohou spolehnout a která ji odlišuje od ostatní změti poskytovatelů streamingu.

Infinera

Infinera je high-tech společnost, která poskytuje služby především poskytovatelům telekomunikačních služeb prostřednictvím „optických transportních síťových zařízení“ a souvisejícího softwaru a služeb.

Jinými slovy, Infinera je společnost zabývající se komunikační infrastrukturou, která pomáhá přenášet obrovské množství informací po dálkových optických kabelech a optimalizovat přenosy poskytováním softwaru, dat a analýz institucím.

Jde o úzce specializovaný a vysoce technický podnik, ale v digitálním věku mají levné akcie, jako je Infinera, zřejmou přitažlivost.

Problémem je, že Infinera je v informačním věku oslavovaným prostředníkem, který nikdy nedosáhne rozsahu velkých telekomunikačních společností a nemusí nutně dosahovat marží specializovaných poskytovatelů služeb pro menší instituce nebo podniky.

Dlouhodobá výkonnost společnosti Infinera je však pozoruhodně stabilní a na základě celoročních prognóz na rok 2021 může společnost letos zaznamenat pěkný nárůst celkových tržeb o téměř 6 % a konečně vykázat nějaký významný provozní zisk namísto toho, aby se pohybovala kolem hranice rentability.

Pokud máte zájem investovat do této levné akcie, stojí za zmínku, že hlavním akcionářem firmy je Oaktree Capital Management, hedgeový fond založený Howardem Marksem. Neexistuje žádná záruka, že to znamená, že INFN je dobrá koupě, ale s více než 25 miliony akcií v hodnotě 233 milionů dolarů se můžete vsadit, že lidé z Oaktree mají nad touto akcií – a tedy i nad její pravděpodobností přinést akcionářům hodnotu – určitý vliv.