Přeskočit na obsah

SPAC

Special Purpose Acquisition Company, neboli společnost založená za účelem akvizice. Účelová akviziční společnost (SPAC) je společnost bez komerčních aktivit, která je založena výhradně za účelem získání kapitálu prostřednictvím primární veřejné nabídky akcií (IPO) za účelem akvizice stávající společnosti. Společnosti SPAC, známé také jako „blank check companies“, existují již desítky let. V posledních letech se staly populárnějšími, přitahují upisovatele a investory zvučných jmen a v roce 2019 získaly rekordní objem peněz z IPO. V roce 2020, od začátku srpna, vzniklo v USA více než 50 společností SPAC, které získaly přibližně 21,5 miliardy dolarů.

Jak funguje systém SPAC

SPAC obvykle zakládají investoři nebo sponzoři s odbornými znalostmi v určitém průmyslovém nebo obchodním odvětví se záměrem realizovat transakce v této oblasti. Při vytváření SPAC mají zakladatelé někdy na mysli alespoň jeden akviziční cíl, který však neurčují, aby se vyhnuli rozsáhlému zveřejňování informací během procesu IPO. Investoři při IPO netuší, do jaké společnosti budou nakonec investovat. SPAC před veřejnou nabídkou akcií hledají upisovatele a institucionální investory.

Peníze, které SPAC získají v rámci IPO, jsou uloženy na úročeném svěřenském účtu. Tyto prostředky nelze vyplatit jinak než na dokončení akvizice nebo na vrácení peněz investorům v případě likvidace SPAC. SPAC má obvykle dva roky na dokončení transakce, jinak mu hrozí likvidace. V některých případech lze část úroků získaných ze svěřenského fondu použít jako provozní kapitál SPAC. Po akvizici je SPAC obvykle kótován na jedné z hlavních burz cenných papírů.

Výhody SPAC

Účast ve SPAC může být atraktivní možností pro vlastníky menší společnosti, kterými jsou často fondy soukromého kapitálu. Za prvé, prodej SPAC může přidat až 20 % k prodejní ceně ve srovnání s typickou transakcí soukromého kapitálu. Převzetí společností SPAC může vlastníkům podniku nabídnout také v podstatě rychlejší proces IPO pod vedením zkušeného partnera, s menšími obavami z výkyvů širšího tržního sentimentu.

SPAC se vracejí

SPAC se v posledních letech staly běžnějšími, přičemž v roce 2019 dosáhl objem jejich prostředků získaných při IPO rekordních 13,6 miliardy dolarů, což je více než čtyřnásobek financí, které získaly v roce 2016. Přilákaly také investory zvučných jmen, jako jsou Goldman Sachs, Credit Suisse a Deutsche Bank, a také vysloužilé nebo částečně vysloužilé vedoucí pracovníky, kteří hledají krátkodobější příležitost.

Příklady významných transakcí SPAC

Jedna z nejznámějších transakcí z poslední doby zahrnující účelové akviziční společnosti se týkala společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona. Společnost SPAC Social Capital Hedosophia Holdings rizikového kapitalisty Chamatha Palihapitiyi koupila 49% podíl ve společnosti Virgin Galactic za 800 milionů dolarů a poté společnost v roce 2019 uvedla na burzu. V roce 2020 Bill Ackman, zakladatel společnosti Pershing Square Capital Management, sponzoroval svůj vlastní SPAC Pershing Square Tontine Holdings, největší SPAC v historii, který 22. července při své nabídce získal 4 miliardy USD.