Přeskočit na obsah

Nasdaq

Nasdaq je globální elektronické tržiště pro nákup a prodej cenných papírů. Burzu Nasdaq založila Národní asociace obchodníků s cennými papíry, která je nyní známá jako Regulační úřad pro finanční odvětví (FINRA). Toto tržiště bylo vytvořeno proto, aby investoři mohli obchodovat s cennými papíry v počítačovém, rychlém a transparentním systému, a zahájilo činnost 8. února 1971.

O Nasdaq

Nasdaq je zkratka pro „National Association of Securities Dealers Automated Quotations“ (Národní asociace obchodníků s cennými papíry). Termín „Nasdaq“ se používá také pro Nasdaq Composite, index více než 3 000 akcií kótovaných na burze Nasdaq, který zahrnuje přední světové technologické a biotechnologické giganty, jako jsou Apple, Google, Microsoft, Oracle, Amazon a Intel.

Burza Nasdaq se oficiálně oddělila od NASD a začala fungovat jako národní burza cenných papírů v roce 2006. V roce 2007 se spojila se skandinávskou burzovní skupinou OMX a vznikla skupina Nasdaq OMX, která je největší burzovní společností na světě a zajišťuje každý desátý obchod s cennými papíry na světě.

Burza Nasdaq OMX se sídlem v New Yorku provozuje 25 trhů, převážně akciových, ale také opčních, s pevným výnosem, derivátů a komodit a také jedno clearingové centrum a pět centrálních depozitářů cenných papírů ve Spojených státech a v Evropě. Její špičkovou obchodní technologii využívá 90 burz v 50 zemích. Je kótována na burze Nasdaq pod symbolem NDAQ a od roku 2008 je součástí indexu S&P 500.

Obchodní platforma Nasdaq

Počítačový obchodní systém Nasdaq byl původně navržen jako alternativa k neefektivnímu „specializovanému“ systému, který byl převládajícím modelem téměř sto let. Díky rychlému vývoji technologií se elektronický obchodní model Nasdaq stal standardem pro trhy po celém světě.

Jako lídr v oblasti obchodních technologií od samého počátku bylo jen příznačné, že si světoví technologičtí giganti zvolili ve svých počátcích kotaci na Nasdaqu. Jak v 80. a 90. letech 20. století rostl význam technologického sektoru, stal se Nasdaq nejsledovanějším zástupcem tohoto odvětví.

Příkladem technologického boomu a propadu dot-comů na konci 90. let je vzestup a pád indexu Nasdaq Composite – indexu, který by neměl být zaměňován s obchodní platformou Nasdaq. Podle Corporate Finance Institute index poprvé překročil hranici 1 000 bodů v červenci 1995, v následujících letech prudce rostl a v březnu 2000 dosáhl vrcholu přes 5 000 bodů. V následné korekci se pak do října 2002 propadl o téměř 80 %.

V dubnu 2000 se index propadl na 3 227 a v říjnu 2002 dosáhl minima 1 108,49 bodu. Po propadu se index postupně zotavoval až do přelomu let 2007/2008, kdy přišla globální finanční krize.

Nedávná historie Nasdaqu

Evropská asociace obchodníků s cennými papíry (EASDAQ) byla založena jako evropská obdoba burzy Nasdaq. V roce 2001 byl odkoupen společností NASDAQ a stal se NASDAQ Europe. Provoz však byl ukončen v důsledku splasknutí bubliny dot-com. V roce 2007 byl NASDAQ Europe obnoven pod názvem Equiduct a v současné době působí pod Börse Berlin.

Dne 18. června 2012 se společnost Nasdaq OMX stala zakládajícím členem iniciativy OSN pro udržitelné burzy v předvečer Konference OSN o udržitelném rozvoji. V listopadu 2016 byla provozní ředitelka společnosti Nasdaq Adena Friedmanová povýšena do funkce generální ředitelky a stala se tak první ženou, která vedla velkou burzu ve Spojených státech. V roce 2016 dosáhl Nasdaq příjmů spojených s kótováním akcií ve výši 272 milionů dolarů.

Burza Nasdaq dosáhla 29. srpna 2018 rekordní uzavírací hodnoty, když její index dosáhl vrcholu 8109,69 poté, co byl tento technologicky zaměřený index zasažen finanční krizí v letech 2008-2009 a následnou velkou recesí. V květnu 2021 kompozitní index Nasdaq poprvé uzavřel nad hranicí 14 000, což byl v té době nový rekord.