Přeskočit na obsah

Kryptoměnové peněženky

K nákupu bitcoinů nebo jiných kryptoměn potřebujete online nebo hardwarovou peněženku pro obchodování a ukládání digitální měny.

Chcete obchodovat s bitcoiny nebo jinými kryptoměnami, ale nevíte, kde začít? Jednou z věcí, kterou budete potřebovat, je kryptoměnová peněženka. Zde jsou odpovědi na některé často kladené otázky a návod, jak najít tu nejlepší kryptoměnovou peněženku.

Co je to kryptoměnová peněženka?

Kryptoměnová peněženka, známá také jako bitcoinová peněženka nebo kryptopeněženka – funguje jako tradiční peněženka, ale místo papírových peněz obsahuje doklady o vaší digitální hotovosti.

Kryptoměnová peněženka uchovává veřejné a soukromé klíče potřebné k nákupu bitcoinů nebo jiných kryptoměn a poskytuje digitální podpisy autorizující každou transakci. Tyto digitální peněženky mohou mít podobu zařízení, programu v aplikaci nebo online webové stránky nebo služby nabízené kryptoměnovými burzami.

Abyste mohli obchodovat s kryptoměnami nebo je utrácet, musíte mít v bezpečí svůj soukromý klíč, který vám umožní kryptoměnu odemknout.

Potřebuji k obchodování s bitcoiny kryptoměnovou peněženku?

Ano. I když mnoho burz poskytuje nebo navrhuje kryptopeněženky pro vaše použití, k nákupu nebo obchodování s bitcoiny nebo jinými kryptoměnami potřebujete mít adresu peněženky, aby mohla být digitální měna převedena pod vaši kontrolu.

Většina těchto digitálních peněženek je chráněna heslem a mnohé nabízejí další bezpečnostní prvky, jako je šifrování, dvoufaktorové ověřování a další ochrany.

Typy bitcoinových peněženek

Digitální peněženky pro bitcoiny a další kryptoměny mají různé formáty, z nichž každý má své výhody a nevýhody, pokud jde o snadnost použití pro obchodování a bezpečnost. Bez ohledu na formát však bezpečnost začíná u vás: Hesla, která vám umožňují přístup do digitální peněženky, si dobře zabezpečte.

Bitcoinové peněženky se dělí do dvou širokých kategorií – Hot storage nebo cold storage peněženky.

Hot storage Bitcoin peněženky

Kryptoměnové peněženky s horkým úložištěm jsou přímo připojeny k internetu, například pomocí aplikace v telefonu, počítačového programu nebo online poskytovatele (proto „horké“ úložiště). Dobrou zprávou je, že všechny tyto služby jsou zdarma. Špatnou zprávou je, že všechny obsahují určité bezpečnostní riziko, protože jsou připojeny k internetu a potenciálně náchylné k online krádeži.

I když se krádeže kryptoměn dostávají na titulní stránky novin, pravdou je, že se zdá, že se burzy a poskytovatelé digitálních peněženek v maření kryptokriminality zlepšují. Podle studie společnosti CipherTrace, která se zabývá bezpečností a analýzou blockchainu, se navzdory rostoucí popularitě kryptoměn v roce 2020 snížil počet krádeží kryptoměn o 57 %.

Přesto, stejně jako peněženka v kapse, mějte vždy na paměti, že digitální hotovost v digitální peněžence je cílem potenciálních zlodějů. Udržujte ji v bezpečí.

Peněženky pro stolní počítače

Desktopové peněženky jsou aplikace, které běží na vašem počítači a ukládají všechny vaše kryptoměny na vašem stolním počítači. Výhodou desktopové peněženky je, že máte nad svými prostředky plnou kontrolu, takže odpadají problémy s třetí stranou, která může vaše prostředky zmrazit nebo ztratit. Bezpečnost je však také vaší odpovědností, takže budete muset peněženku zabezpečit a zálohovat a zajistit, aby byl váš počítač chráněn před malwarem.

Mobilní peněženky

Mobilní peněženky jsou aplikace, které běží na vašem chytrém telefonu a slouží k ukládání a ovládání vašich bitcoinových prostředků. Mobilní peněženky pro operační systémy iOS a Android jsou nejpohodlnější pro osobní platby a používání QR kódů k rychlým platbám. Stejně jako u peněženek pro stolní počítače budete zodpovědní za zálohování svého zařízení, aby vaše digitální hotovost byla v bezpečí před poškozením, krádeží nebo ztrátou zařízení.

Webové peněženky

Webové peněženky nabízejí peněženky založené na prohlížeči, které lze používat buď na počítači, nebo na mobilu, ale neposkytují plnou kontrolu, jakou nabízejí tradiční peněženky na počítači nebo na mobilu. Burzy, jako je Coinbase, a makléřské společnosti nabízející kryptoměny poskytují uživatelům webové peněženky.

Studené úložiště Bitcoin peněženky

Studená peněženka je malé šifrované přenosné zařízení, které umožňuje stahovat a přenášet bitcoiny a další kryptoměny.

Studené peněženky mohou stát až 100 dolarů, ale protože jsou peníze uloženy offline, odtud přezdívka „studené“ – jsou považovány za mnohem bezpečnější než horké peněženky.

Která peněženka Bitcoin je pro vás nejlepší?

Pro obchodníky s kryptoměnami, kteří mají hodně kryptoměnových aktiv, se doporučuje kombinace horkých peněženek pro rychlé obchodování nebo nákupy a studených peněženek pro zabezpečení většiny zdrojů kryptoměn.

Bez ohledu na to jsou aktiva, jako je bitcoin, považována za extrémně volatilní. Dobrým pravidlem je nikdy neobchodovat ani nevlastnit více, než si můžete dovolit ztratit.