Přeskočit na obsah

Kryptoměna Shiba Inu

Shiba Inu je altcoin založený na Ethereu, jehož maskotem je Shiba Inu – japonské plemeno loveckého psa. Shiba Inu je všeobecně považován za alternativu k Dogecoinu, zastánci Shiba Inu o něm ve skutečnosti mluví jako o „zabijákovi Dogecoinu“.

Co je shiba inu?

Shiba Inu a Dogecoin jsou meme mince, což jsou kryptoměny, které jsou spojeny s nějakým tématem – jako je pes Shiba Inu v případě Shiba Inu a Dogecoinu, ale často jsou uváděny na trh spíše jako parodie nebo interní vtip než jako digitální produkt, který má skutečně nějaký užitek. Zatímco Dogecoin byl spuštěn v prosinci 2013, Shiba Inu byl vytvořen v srpnu 2020 anonymní osobou nebo skupinou s názvem „Ryoshi“.

V říjnu 2021 cena Shiba Inu stoupla více než desetinásobně, čímž dosáhla tržní kapitalizace 35 miliard dolarů (k 31. říjnu 2021) a zařadila se na 10. místo mezi všemi kryptoměnami. Prvotním impulsem k prudkému nárůstu ceny meme mince byl tweet zakladatele společnosti Tesla Elona Muska ze 4. října 2021, na němž byl obrázek jeho nového štěněte Shiba Inu Flokiho. Vzhledem k tomu, že Musk je jedním z nejvýznamnějších podporovatelů Dogecoinu a jeho „kryptické“ tweety často vedou ke zvýšené volatilitě v oblasti kryptoměn.

Růst ceny Shiba Inu v říjnu 2021 vedl k tomu, že téměř dohnal tržní kapitalizaci Dogecoinu ve výši 36,9 miliardy USD (k 31. říjnu 2021), když ji v jednu chvíli krátce překonal. Zda se Shiba Inu skutečně stane „zabijákem Dogecoinu“, jak očekává jeho rostoucí komunita příznivců, známá jako ShibArmy se teprve uvidí. Ale přinejmenším v říjnu 2021 se díky ohromujícím cenovým ziskům tohoto dříve obskurního altcoinu stal Shiba Inu ocasem, který vrtěl Dogecoinem.

Jak chápat Shiba Inu

Hlavní zásady ekosystému Shiba Inu jsou popsány v dokumentu „Woof Paper „3 (pravděpodobně se jedná o slovní hříčku „white paper“), který je k dispozici na webových stránkách ShibaToken.com.

Podle tohoto dokumentu byla Shiba Inu vyvinuta jako odpověď na jednoduchou otázku: „Co by se stalo, kdyby projekt kryptoměny stoprocentně řídila jeho komunita?“. Její zakladatel Ryoshi připisuje její vznik experimentu s decentralizovaným spontánním budováním komunity. Podle Ryoshiho může síla kolektivní decentralizace vybudovat něco silnějšího, než by kdy mohl vytvořit centralizovaný tým.

Základna ShibArmy čítající více než 500 000 členů přijímá její základní principy, kterými jsou:

  • Projekt začal od nuly, s nulou, v duchu vytvoření něčeho z ničeho
  • Nebyl založen z existující komunity nebo předem sestaveného týmu
  • Velká láska ke psům plemene Shiba Inu.

Protože Shiba Inu je token založený na platformě Ethereum ERC-20, je vytvořen na blockchainu Ethereum a je jím hostován, namísto vlastního blockchainu. Ryoshi v dokumentu uvádí, že se rozhodl vybudovat ekosystém Shiba Inu na platformě Ethereum, protože byla již bezpečná a dobře zavedená a umožnila projektu zůstat decentralizovaný.

Ekosystém shiba inu

Ekosystém Shiba Inu se skládá z následujících tří tokenů:

Shiba Inu (SHIB): Jedná se o základní měnu projektu. Na začátku s nabídkou jednoho kvadrilionu (rovná se 1 000 bilionů) Ryoshi uzamkl 50 % v Uniswapu (kvůli likviditě) a poté poslal druhých 50 % spoluzakladateli Etherea Vitaliku Buterinovi do úschovy. V květnu 2021 Buterin věnoval více než 50 bilionů mincí Shiba Inu, tehdy v hodnotě přes 1 miliardu dolarů, do fondu na pomoc postiženým virem COVID-19 v Indii, když se země potýkala s delta variantou koronaviru. Krátce poté Buterin také „spálil“ – neboli trvale stáhl z oběhu – 40 % celkové zásoby mincí Shiba Inu do tzv. mrtvé peněženky.

Vodítko (LEASH): Leash, druhý token v ekosystému Shiba Inu, představuje druhý konec spektra ekosystému, s celkovou nabídkou pouhých 107 646 tokenů ve srovnání s biliony tokenů Shiba Inu.

Bone (BONE): Bone zapadá mezi ostatní dva tokeny, pokud jde o nabídku v oběhu, s celkovou nabídkou 250 000 000 tokenů. Je navržen jako token pro správu, který umožní ShibArmy hlasovat o připravovaných návrzích.

Ekosystém Shiba Inu dále zahrnuje:

ShibaSwap: Cílem platformy DeFi ShibaSwap je poskytnout bezpečné místo pro obchodování s kryptoměnami a zároveň zůstat decentralizovaný. SHIB a LEASH lze nejlépe nakupovat a prodávat prostřednictvím ShibaSwap.

Shiba Inu Incubator: Cílem inkubátoru je přesunout pozornost mimo populární umělecké formy, jako je malba, fotografie a digitální rendering, a objevit způsoby, jak ctít kreativitu a vynalézavost.

Shiboshis: Shiboshis je 10 000 non-fungible tokenů (NFT) generovaných Shiba Inu zapsaných na blockchainu Ethereum s různými vlastnostmi, díky nimž je každý Shiboshi jedinečný a sběratelský.

Používání psích termínů

V souladu s tématem psů používá výše zmíněný Shiba Inu „Woof Paper“ psí termíny k popisu toho, jak lze generovat výnosy z tokenů Shiba Inu. Na ShibaSwapu lze tyto tokeny použít k „kopání“ (zajištění likvidity), „pohřbívání“ (sázení tokenů) a dokonce i k „aportování“ (výměně jednoho tokenu za jiný). Tokeny používané v těchto strategiích generují výnosy „Woof“ v podobě tokenů Bone, které jsou podle dokumentu Woof distribuovány do token poolů známých jako „Puppy Pools“.

Pro kryptoměnové nadšence je součástí kouzla meme mincí to, že odmítají konvenční protokoly, a tento nekonvenční přístup se může rozšířit i na používání psích termínů k popisu výnosových strategií. Rozhodně se však zdají být na hony vzdálené usedlým investičním termínům, jako je návratnost investice a likvidita.

Úvahy o investování do Shiba Inu

Investování do kryptoměn je kvůli jejich obrovské volatilitě a nedostatečné regulaci dostatečně rizikové. Investování do meme coinů představuje další výzvu kvůli nedostatečné diferenciaci a skutečnosti, že většina jejich hodnoty je založena na frenetickém obchodování jejich fanatických stoupenců. Zde je několik investičních úvah pro potenciálního investora do Shiba Inu.

Nízká cena: I po nedávných ziscích stojí Shiba Inu (SHIB) zlomek centu, takže za pár stovek dolarů lze koupit miliony tokenů SHIB. Při nedávné ceně 0,00006485 dolaru (k 31. říjnu 2021) vám 100 dolarů vynese přes 1,5 milionu tokenů SHIB.

Omezená užitečnost a případ použití: Ačkoli jeho příznivci mohou poukazovat na to, že NFT založené na Shiba Inu jsou nyní k dispozici a jeho základna Ethereum by mohla v budoucnu umožnit možnosti inteligentního uzavírání smluv, Shiba Inu má v současnosti velmi omezenou užitečnost a zatím nemá přesvědčivý případ použití.

Raketově rostoucí cena: USD, což z ní dělá větší společnost než mnohé společnosti z indexu S&P 500, které existují již desítky let a kterým po většinu této doby rostly tržby a zisky. Ve skutečnosti kombinovaná hodnota 79 miliard dolarů Shiba Inu a Dogecoinu (k 28. říjnu 2021) přesahuje tržní kapitalizaci 388 společností z indexu S&P 500.4 1. srpna 2020 se SHIB obchodoval za 0,00000000051 USD, takže při současné ceně 0,00006485 USD (k 31. říjnu 2021) získal astronomických 12 715 586 %! To znamená, že 1 dolar investovaný do SHIB 1. srpna 2020 by měl 31. října 2021 hodnotu skvělých 127 156 dolarů.

Tento ohromující výnos také znamená, že společnost Shiba Inu dosáhla cíle svého zakladatele Ryoshiho vytvořit něco z ničeho na jedničku. Tyto zisky však mohly být pravděpodobně způsobeny spekulativním šílenstvím poháněným sociálními médii, protože kryptoměnoví nadšenci hledají další velkou věc. Pokud bublina splaskne, drobní investoři, kteří do ní vstoupili na vrcholu, mohou zůstat na holičkách.

Proč se shibě inu říká „zabiják dogecoinů“?

Podle zakladatele Shiba Inu Ryoshiho si vysloužila přezdívku „Dogecoin killer“, protože hodnota SHIB je „připravena předstihnout hodnotu Dogecoinu“. Ryoshi dodává, že i kdyby SHIB nikdy nedosáhl hodnoty 0,01 USD, jeho publicita a užitečnost znamenají, že bude mít úměrně vyšší hodnotu než Dogecoin.

Proč se Shiba Inu objevil ve zprávách v říjnu 2021?

Z několika důvodů. Zaprvé, SHIB v říjnu 2021 vyletěl více než desetinásobně, čímž se dostal do první desítky všech kryptoměn, v důsledku čehož vzbudil velký zájem obchodníků a získal značnou pozornost médií. Zadruhé, zakladatel společnosti Tesla Elon Musk v prvním říjnovém týdnu zveřejnil na Twitteru obrázek svého nového štěněte plemene shiba inu Floki, což vyvolalo značný zájem maloobchodních investorů o meme token. Kryptoměnoví investoři byli navíc nadšeni uvedením Shiba Inu NFT na trh, stejně jako nepotvrzenými zvěstmi, že SHIB bude kótován na populární burzovní a kryptoobchodní aplikaci Robinhood.

Je Shiba Inu rizikovou investicí?

Ano, Shiba Inu je velmi riziková, spekulativní investice. Kryptoměny mohou být extrémně volatilní a nedávné zisky SHIB ji mohou učinit náchylnou k výraznému poklesu. Shiba Inu má také velmi omezenou využitelnost a její hodnota je založena především na spekulativním šílenství, které je poháněno sociálními médii.