Přeskočit na obsah

HODL

HODL je termín odvozený z chybného přepisu slova „hold“, který označuje strategie buy-and-hold v kontextu bitcoinu a dalších kryptoměn.

Termín HODL (nebo hodl) vznikl v roce 2013 příspěvkem na fóru bitcointalk. Cena bitcoinu se z necelých 15 dolarů v lednu 2013 vyšplhala na začátku prosince 2013 na maximum přesahující 1100 dolarů. Během 24 hodin 18. prosince – pravděpodobně v reakci na zprávy o čínském zásahu – cena bitcoinu klesla o 39 %, na 438 USD ze 716 USD, podle indexu cen bitcoinu společnosti CoinDesk.

Co je to HODLING?

18. prosince zveřejnil GameKyuubi příspěvek „I AM HODLING“, opileckou, a překlepy nabitou tirádu o svých špatných obchodních dovednostech a odhodlání od té chvíle si své bitcoiny jednoduše držet. „Napsal jsem d ten tyitle dvakrát, protože jsem věděl, že je to špatně poprvé. Stále špatně. w/e,“ napsal o nyní známém chybném překlepu „holding“. „PROČ DRŽÍM? ŘEKNU VÁM PROČ,“ pokračoval. „Je to proto, že jsem špatný obchodník a VÍM, že jsem špatný obchodník. Jo, vy dobří obchodníci dokážete rozpoznat vrcholy a pády pit pat piffy wing wong wang jen tak a vydělat milino babek určitě není problém, brácho.“

Dospěl k závěru, že nejlepší je držet, protože: „Na medvědím trhu prodáváte jen tehdy, když jste dobrý denní obchodník nebo iluzorní noob. Lidé mezi tím drží. Ve hře s nulovým součtem, jako je tato, vás obchodníci mohou připravit o peníze pouze tehdy, když prodáte.“ Poté se přiznal, že si dal trochu whisky, a krátce se zamyslel nad pravopisem slova whisk(e)y.

HODL jako strategie a filozofie

HODL se brzy stal synonymem pro přístup k investování do kryptoměn, který se vyhýbá obchodování na základě krátkodobých cenových pohybů. Tento přístup odráží zdůvodnění GameKyuubi: začínající obchodníci pravděpodobně pokazí své pokusy o načasování trhu a přijdou o peníze nebo vydělají méně, než kdyby si mince jednoduše drželi.

Odhlédneme-li od krátkodobých výkyvů, dlouhodobá volatilita bitcoinu se vymyká známé logice. Od roku 2011 do roku 2013 cena vystřelila o 52 000 % a během následujícího roku se propadla o více než 80 %. Od té doby vystřelila na více než sedmnáctinásobek svého předchozího maxima, aby opět klesla o polovinu. Po celou dobu existence kryptoměny se ozývaly věrohodné hlasy s logickými argumenty, že buď půjde „na Měsíc“, nebo se propadne na nulu.

Hodleři si mnou ruce nad veškerou touto volatilitou a prognózami. Jednoduše hodlují, což jim pomáhá čelit dvěma běžným destruktivním tendencím: FOMO (fear of missing out – strach z promeškání), který může vést k nákupům na vysoké úrovni, a FUD (fear, uncertainty, and doubt – strach, nejistota a pochybnosti), který může vést k prodejům na nízké úrovni. Druhá z těchto situací se občas označuje jako SODLing.

Pro zaryté vyznavače kryptoměn, tzv. maximalisty, představuje HODL víc než jen strategii, jak ovládnout FOMO, FUD a další emoce, které snižují zisk. Tito praví věřící hodlují, protože si myslí, že kryptoměny nakonec nahradí fiat měny a stanou se základem všech budoucích ekonomických struktur. Proto považují kurz fiat kryptoměn za irelevantní.

Předvídatelně tuto maximalistickou filozofii nejlépe vystihuje mem. Neo (z filmu Matrix) se ptá Orfea: „Co se mi to snažíš říct, že jednou budu moci vyměnit své bitcoiny za miliony?“. Morfeus odpovídá: „Ne Neo, snažím se ti říct, že až budeš připraven… nebudeš muset.“ „Ne,“ říká Morfeus.

Lidová slovesnost

HODL se někdy vysvětluje jako akronym znamenající „hold on for dear life“ nebo nějaká jeho variace. I když tato lidová slovesnost občas dobře vystihují význam fráze, není to způsob, jakým vznikla. HODL pochází z náhodného překlepu z roku 2013.