Přeskočit na obsah

ETF na Bitcoin

Osm let poté, co bratři Winklevossové podali první žádost o vytvoření burzovně obchodovaného fondu (ETF) s bitcoiny, se na newyorské burze (NYSE) začne obchodovat první bitcoinový ETF ve Spojených státech. Společnost ProShares – poskytovatel specializovaných burzovně obchodovaných produktů se sídlem v Bethesdě ve státě Maryland – podala v pátek žádost o zahájení obchodování fondu Bitcoin Strategy Fund 19. října 2021. Fond, který se bude obchodovat pod tickerem BITO, bude sledovat ceny Bitcoinu (BTCUSD) prostřednictvím futures kontraktů obchodovaných na burze Chicago Mercantile Exchange (CME).

Michael Sapir, generální ředitel společnosti ProShares, zdůraznil, že spuštění ETF představuje milník. „Rok 1993 si pamatujeme jako první akciový ETF, rok 2002 jako první dluhopisový ETF a rok 2004 jako první zlatý ETF. Rok 2021 si budeme pamatovat díky prvnímu ETF navázanému na kryptoměny,“ uvedl.

Douglas Yones, vedoucí oddělení burzovně obchodovaných produktů na NYSE, rovněž hovořil o této významné události, ale naznačil, že v oblasti investičních produktů crytpo je třeba ještě dosáhnout dalšího pokroku. „Je to vzrušující krok, ale ne poslední,“ řekl listu The New York Times.

Sapir uvedl, že fond ProShares poskytne expozici v kryptoměnách investorům, kteří mají makléřský účet, ale nechtějí podstupovat potíže a učit se zakládat další účet u poskytovatele kryptoměn … nebo se obávají, že tito poskytovatelé mohou být neregulovaní a podléhat bezpečnostním rizikům.

Zahájení obchodování

Zahájení obchodování s akciemi fondu ProShares je důsledkem nečinnosti Komise pro cenné papíry (SEC). Tato agentura má na vyjádření k návrhu ETF 75 denní lhůtu. Fondy mohou zahájit obchodování, pokud SEC nechá lhůtu uplynout. Lhůta pro fondy ProShares vypršela 18. října ráno.

Mezi další žádosti o Bitcoin ETF, které mají tento měsíc obdržet vyjádření SEC, patří žádosti investičních společností Invesco Ltd., Valkyrie Investments a VanEck Associates Corp. Podle zpráv se očekává, že agentura bude u jejich žádostí postupovat podobně a připraví půdu pro uvedení dalších bitcoinových ETF založených na futures na veřejných trzích.

Náročná cesta ke schválení

Cesta ke schválení bitcoinových ETF byla trnitá. Někteří považují bitcoinový ETF za svatý grál, protože by mohl otevřít brány masivním investicím do této třídy aktiv ze strany institucionálních investorů. Komise pro cenné papíry a burzy však tento sen zhatila tím, že zamítla řadu žádostí o fondy, které sledují spotové ceny bitcoinu. Své obavy ohledně ekosystému bitcoinu agentura nastínila v dopise z ledna 2018, který byl zveřejněn po nárůstu cen bitcoinu v roce 2017.

Znepokojuje ji především volatilita cen kryptoměn a možnost manipulace s cenami v převážně neregulovaném ekosystému bitcoinu. Hlavní kryptoměnové burzy, které se používají ke stanovení spotových cen produktů obchodovaných na burze s bitcoiny, nejsou registrovány u Komise pro cenné papíry a burzy, což agentuře ztěžuje ověřování jejich obchodních toků.

Současný předseda SEC Gary Gensler opakovaně označil kryptoměnový ekosystém za „divoký západ“ a požádal Kongres, aby kryptoměnové burzy podřídil svému dohledu. Uvedl však, že agentura zůstává otevřená ETF založeným na bitcoinových futures obchodovaných na CME.

Ceny futures jsou založeny na sázkách uzavřených obchodů na cenu aktiva v budoucnosti. Nezahrnují vlastnictví skutečných bitcoinů ani obchodování na spotových cenách. Místo toho CME vypočítává referenční kurz bitcoinu (BRR) během hodinového okna na základě toku obchodů z hlavních spotových burz.

ETF na bitcoiny založené na cenách futures na CME také nebude představovat regulační problém, protože na CME dohlíží Commodity Futures Trading Corporation (CFTC). Od svého zavedení v prosinci 2017 zaznamenaly futures na bitcoin u CME trvalý nárůst cen a objemů obchodů. Kontrakty jsou oblíbené u institucionálních investorů, kteří je využívají k zajištění rizika a zároveň k dobývání rychlých zisků z volatilní třídy aktiv.

Výhrady k investování do ETF na bitcoin založených na futures

Přestože poskytují expozici vůči rychle rostoucí třídě aktiv, ETF založené na cenách futures na bitcoin mají několik odlišností. Za prvé, mohou se obchodovat s výraznou prémií nebo diskontem oproti spotové ceně bitcoinu. Například anualizovaná prémie futures na bitcoin CME se v posledních dnech zvýšila o 15 % ve srovnání se spotovou cenou bitcoinu v důsledku očekávání investorů ohledně schválení bitcoinového ETF.

Situace, kdy futures kontrakty s delší dobou splatnosti mají vyšší ceny ve srovnání s krátkodobými kontrakty, tzv. contango, by mohla vést ke ztrátám fondů, které sledují ceny volatilních aktiv, jako je bitcoin. Karan Sood, výkonný ředitel společnosti Cboe Vest, řekl deníku The Wall Street Journal, že skutečné výnosy fondů založených na kryptografických futures kontraktech se mohou „značně lišit“ od spotové ceny bitcoinu.

Bitcoinové ETF založené na futures kontraktech CME by také mohly být dražší než jiné, podobné produkty. Agentura Bloomberg Intelligence odhaduje, že poplatky za bitcoinový ETF by měly činit 1 % z každého investovaného 1 000 USD. Podle této firmy si průměrný aktivní akciový ETF účtuje poplatky ve výši 0,71 %.

Náklady na bitcoinové ETF

Náklady na Bitcoin ETF se dále zvýší během expirace podkladových futures, kdy dlouhodobí investoři převádějí kontrakty na nové období. „Obchodníci mohou nové bitcoinové ETF využívat, ale očekáváme, že jejich přitažlivost pro dlouhodobé investory a poradce bude kvůli nákladům na rolování futures slabší,“ napsali ve své poznámce Eric Balchunas a James Seyffart, analytici společnosti Bloomberg Intelligence.

Přesto je debut ETF na bázi futures na bitcoin důvodem k oslavě. Představuje významný vývoj v postupu směrem k fondu založenému na spotových cenách bitcoinu.

Matt Hougan, investiční ředitel společnosti Bitwise Investments, která se zabývá správou aktiv, řekl televizi CNBC, že tento „domácí úkol“ ukazuje, že se trh s kryptoměnami změnil. „Trh s bitcoiny dozrál do té míry, že trh CME s bitcoinovými futures je vlastně hlavním zdrojem zjišťování cen na celém světě,“ řekl. „Ceny se na trhu CME pohybují dříve než na Coinbase, Kraken, FTX … a v důsledku toho splňuje překážku SEC pro potenciální schválení spotového ETF.

Cena bitcoinu v neděli 17. října stanovila nový rekord a dosáhla přes 63 000 USD poté, co se objevily zprávy o chystaném uvedení prvního bitcoinového ETF na americké trhy.