Přeskočit na obsah

Altcoiny

Altcoiny zahrnují vše, co není bitcoin, ale nenechte se zlákat k tomu, abyste je všechny házeli do jednoho pytle.

Altcoiny jsou podle definice všechny kryptoměny, které nejsou bitcoiny, což znamená, že jich je hodně, podle CoinGecko více než 10 000. A vzhledem k tomu, že bitcoin v současné době tvoří přibližně 40 % celkové tržní kapitalizace kryptoměn, více než polovina hodnoty kryptotrhu se pohybuje v altcoinech.

Všechny altcoiny však nejsou stejné. Některé stojí haléře, zatímco jiné stojí stovky dolarů za minci. Některé mají slibné dlouhodobé využití, jiné jsou jen zábleskem. Mnohé se snaží navázat na úspěchy bitcoinu, jiné tvrdí, že řeší jeho problémy.

To vše dohromady vytváří rozsáhlý altcoinový vesmír plný rizik. Zde je návod, jak se v něm vyznat.

Jak se altcoiny liší od bitcoinu?

Abychom altcoinům porozuměli, je dobré mít nejprve pevnou představu o bitcoinu. Je také užitečné znát základy technologie blockchain, na které všechny kryptoměny fungují.

Altcoiny mají stejný předpoklad jako bitcoin: využívat blockchain jako neúplatnou, distribuovanou veřejnou účetní knihu, která povoluje a zaznamenává transakce pouze tehdy, pokud existuje konsenzus, že transakce je legitimní. Mnoho altcoinů však tuto premisu převzalo a buď ji využilo k dosažení jiných cílů, nebo se snažilo vylepšit domnělý nedostatek bitcoinu.

Například Litecoin začal jako klon zdrojového kódu bitcoinového blockchainu, ale zahrnoval změny, které měly zrychlit časy transakcí a zlepšit efektivitu ukládání. Litecoin má stejný účel jako bitcoin, být internetovou měnou typu peer-to-peer, ale jeho zakladatel se snažil vylepšit způsob, jakým to dělal bitcoin.

Společnost Ethereum naproti tomu viděla v technologii blockchainu bitcoinu příležitost, která přesahuje pouhé zaznamenávání finančních transakcí. Blockchain Etherea zaznamenává také dohody ve formě „chytrých smluv“. Zastánci Etherea tvrdí, že tyto inteligentní smlouvy – počítačové programy, které automaticky provedou dohodu, pokud jsou splněny určité podmínky – by mohly změnit odvětví, která se v současnosti spoléhají na nákladné zprostředkovatele, jako je pojišťovnictví, bankovnictví a správa autorských práv.

Objevily se další altcoiny, které slibují, že budou ještě rychlejší, decentralizovanější, škálovatelnější, bezpečnější nebo kombinaci všech těchto základních principů kryptoměn.

Výsledkem je závratný ekosystém altcoinů, který je těžké kategorizovat, ale lze jej zhruba rozdělit do těchto čtyř skupin:

  • Nativní kryptoměny.
  • Tokeny.
  • Stablecoiny.
  • Forky.

Nativní kryptoměny

Nativní kryptoměny jsou mince, které byly původně vytvořeny pro provoz v konkrétní blockchainové síti. Bitcoin je nativní mince (nativní mince, měna, kryptoměna a token se používají zaměnitelně; důležitá je zde ta část „nativní“), protože je to měna, která se používá v blockchainu Bitcoinu.

Ether, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, je nativní mincí sítě Ethereum. Chcete-li v síti Ethereum provozovat aplikace, jako jsou chytré kontrakty, musíte zaplatit transakční poplatek v ethereu.

Binance coin (BNB), v současnosti čtvrtá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, je další nativní mincí, protože je to měna používaná v řetězci Binance. Binance je v současnosti největší kryptoměnovou burzou na světě a její uživatelé mohou z vlastnictví BNB značně těžit. Například poplatky za obchodování se při platbě BNB snižují o 25 % a malé množství kryptoměn, které by jinak nebylo možné obchodovat, lze shromáždit a převést na BNB.

Tokeny

Token je jednotka hodnoty, která funguje v existujícím blockchainu a může být v tomto prostředí použita ke specifickým účelům. Používání tokenů se podobá návštěvě herny ze staré školy – vyměníte své peníze za tokeny, které přijímají pouze tyto videohry.

Například Chainlink je postaven na blockchainu Ethereum a vývojáři jej mohou používat k převodu dat z reálného světa do formátu vhodného pro blockchain, který mohou číst chytré kontrakty, a naopak. LINK je token, který se používá k placení za služby Chainlinku. Pokud tedy investor věří, že poptávka po službách založených na chytrých smlouvách poroste, může si LINK koupit; čím více se bude technologie Chainlink používat, uvažuje se, tím vyšší bude poptávka po LINKu, což by mohlo poslat jeho hodnotu výše.

Dalším příkladem je platforma Uniswap, decentralizovaná burza postavená nad systémem Ethereum. Centralizované burzy (jako je burza nebo Binance.US) vyžadují vklady na účet nebo peněženku, která je s burzou propojena. Decentralizovaná burza však umožňuje přímé peer-to-peer obchodování z jedné osobní peněženky do druhé. UNI je token burzy Uniswap a je to takzvaný „governance“ token, držitelé UNI mohou hlasovat o návrzích, které určují, jak bude Uniswap fungovat, podobně jako se tradiční akcionáři vyjadřují k řízení společnosti.

Stablecoins

Stablecoiny byly vyvinuty s cílem nabídnout výhody kryptoměn a tokenů bez kolísání ceny. Toho dosahují tím, že svou hodnotu vážou na existující měnu, jedna za jedna. Tether, největší stablecoin podle tržní kapitalizace, je vázán na americký dolar; jeden tether se bude vždy rovnat jednomu americkému dolaru.

Se stablecoiny nevyděláte žádný zisk díky zhodnocení ceny, ale existuje spousta aplikací pro mince, jejichž hodnota nestoupá a neklesá z minuty na minutu. Pro někoho stablecoiny nabízejí způsob, jak držet finanční prostředky na kryptografické burze a snadno je převést na jinou kryptoměnu, namísto konverze z amerických dolarů. Jiní mohou stablecoiny používat ke snadnému posílání a přijímání peněz po celém světě.

Ale asi nejoblíbenější využití pro ně dnes představují decentralizované finance neboli DeFi. Platformy DeFi v podstatě umožňují uživatelům půjčovat stablecoiny ostatním a na oplátku získávat úroky, a to vše bez potřeby zprostředkovatele, jako je banka. Některé platformy navíc uživatele motivují tím, že jim k získaným úrokům nabízejí tokeny, jako jsou výše uvedené tokeny pro správu.

Forky

V blockchainu kryptoměn jsou skupiny zaznamenaných transakcí (veřejná účetní kniha) uspořádány do bloků a každý blok je propojen s dalším pomocí složité kryptografie. Aby mohl být do stávajícího řetězce připojen nový blok, musí být ověřeny i všechny předchozí transakce ve všech předchozích blocích a musí dojít ke konsensu, že je s řetězcem vše v pořádku.

Tento konsenzus je nutný pro seznam transakcí i pro pravidla, kterými se síť blockchain řídí. A když se skupina rozhodne, že chce pravidla změnit, může potvrdit rozdělení řetězce – to je fork. Vznikne nový řetězec, který je připraven začít zaznamenávat transakce podle nových pravidel, na nichž se dohodli ti, kteří se rozhodli rozvětvení potvrdit. Mezitím druhý článek forku pokračuje normálně dál.

K forkům může docházet znovu a znovu a po celou dobu vznikají nové protokoly a kryptoměny. Bitcoin cash je fork původního bitcoinového blockchainu, zatímco Ethereum Classic je fork systému Ethereum. Dogecoin je forkem Luckycoinu, který byl forkem Litecoinu, jenž byl forkem Bitcoinu.

Pokud se vám tedy jako investorovi líbí myšlenky, pravidla a změny, které se nacházejí ve forku existujícího blockchainu, můžete si měnu tohoto forku koupit v naději, že její hodnota vzroste.

Co je třeba zvážit před nákupem altcoinů

Než se ponoříte do jakéhokoli altcoinu, věnujte čas tomu, abyste si přečetli, čeho se organizace, která za ním stojí, snaží dosáhnout.

Zeptejte se sami sebe:

  • Vypadá altcoin jako věrohodný způsob, jak vylepšit bitcoin?
  • Pokud se jedná o token, má reálné využití?
  • Pokud je to stablecoin, jak ho budete používat?
  • Pokud je to fork, proč byl vytvořen a souhlasíte s tímto rozhodnutím?

Je třeba upozornit, že se jedná o rodící se trh, kde je otřes nevyhnutelný. Některé z těchto projektů selžou, už teď je tu přeplněný hřbitov mrtvých altcoinů a některé jistě uspějí.