Nahradí čínská měna dolar?

Je zřejmé, Čína je v poslední dekádě na vrcholu zájmu světových investorů. Zajímavý je hlavně růst tamního akciového trhu. Obecně se růst týká i dalších odvětví jako je realitní a stavební trh. Nicméně stále více na významu začíná nabývat čínský juan. Čínská měna není zajímavá pouze pro domácí trh, ale rovněž pro celý svět. Čína představuje druhou největší světovou ekonomiku a v současnosti se juan dostal mezi pět nejdůležitějších světových měn, které se používají pro mezinárodní platby.

Podle mezibankovní asociace Swift, čínský juan předstihl australský a kanadský dolar. Je tedy jasné, že čínský juan je na vzestupu a jeho pozice se bude pravděpodobně upevňovat, nicméně spekulace o nahrazení dolaru jako hlavní rezervní světové měny jsou předčasné.

Čínská vláda bude dále pokračovat ve finanční liberalizaci

Je pravděpodobné, že ke konci tohoto roku bude juan přidán do měnového koše mezinárodního měnového fondu. Pro toto přidání musí měna dosáhnout plné konvertibility. Čínská vláda od roku 2011 kontroluje juan a chrání ho tak před přílišným posílením. Čínský růst je stále tažen převážně spotřebou, což však nebude pokračovat do nekonečna a rozpočtové přebytky se budou snižovat. Současný přebytek představuje zhruba 3.5% hrubého domácího produktu. Dále jsou na čínském trhu vysoké úroky na vkladových účtech, což je faktor, který podporuje místní měnu.

Co brání čínské měně, aby vystřídala dolar

Je jisté, že Čína bude směřovat k plné směnitelnosti juanu, ale bude to nejspíše prováděno velice opatrně a postupně. I když Čína zajistí plnou směnitelnost své měny, bude ještě dlouho trvat, než bude juan schopen ohrozit postavení dolaru. Nutno dodat, že současné globální platby jsou prováděny v 45% případech dolarem a čínskou měnou pouze v 2.2% případech.

Dále musí čínská vláda pokračovat v rozvíjení kapitálových trhů, zejména trhu dluhopisů. Toto je základní podmínka pro to, aby mohl juan aspirovat na světovou rezervní měnu. Dále zde existují další důvody, které stále hovoří pro setrvání dolaru v pozici hlavní světové měny, alespoň pokud se bavíme o horizontu několika dalších let až desetiletí.

Pořád zde trvá zájem o americké dluhopisy, což pomáhá udržovat úrokové sazby na nízké úrovni. Stále existuje vysoká poptávka po amerických akciích ve velkém mezinárodním měřítku. To sice neznamená, že o čínská aktiva není zájem, ale investoři berou tamní akcie jako součást vyvažování svého globálního portfolia. Pořád se tedy čínský trh nestává suverénem, kterému by investoři ve velké většině věřili.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *