Kam investovat, když ropa klesá

Poslední dobou velmi klesá cena ropy, vedle negativních dopadů na producenty jsou zde odvětví, která profitují z těchto změn. Tato odvětví lze rozdělit do dvou kategorií. První kategorie představuje odvětví typu letecké a ostatní přepravy, kde jsou dopady poklesu ceny za palivo jasné. Je zde zřejmé, že nižší cena ropy zvyšuje ziskovost dopravců. Do druhé kategorie firem, které prosperují z nízkých cen ropy patří takové, které jsou závislé na utrácení spotřebitelů. Tzn. když zákazníci utrácejí méně za benzín, zůstává jim více peněz na jiné zboží.

Ke správnému určení těchto odvětví je třeba vyhodnotit, jak si tyto firmy vedly při postupném poklesu ceny ropy. V červnu roku 2014 se cena za barel ropy pohybovala kolem 107 dolarů. Nyní jsme na ceně kolem 45 dolarů za barel, což znamená pokles o více než 50 procent. Za tuto dobu akciový index Standard & Poor’s 500 posílil o 7.4 procenta, zatímco sektor se spotřebním zbožím posílil v průměru o 15 procent.

Následně si uvedeme čtyři odvětví, která profitovala z nízkých cen ropy:

Letecká doprava

Aerolinky patří mezi obory, které nejvíce profitují z nízkých cen ropy, protože ropa je jednoznačně nejvyšší náklad v tomto byznysu. Akcie leteckých společností zaznamenaly solidní zisky v druhé polovině roku 2014, když ropa začala klesat. Např. Delta Air Lines a Southwest Airlines posílily o 11.5% a 30% za období od června 2014 do července 2015. Ve stejném časovém úseku poklesl akciový index S&P 500 Industrial o 1.3%.

Doprava

Dopravní společnosti profitovaly z nízkých cen paliva také po celý rok. Dopravní společnost FedEx posílila od června 2014 o 16%. Nicméně pokles ropy automaticky neznamená růst akcií dopravních firem. Např. akcie doručovatele zásilek UPS poklesly o 2%, protože náklady na provoz společnosti zastínily profit z poklesu ropy.

Spotřební sektor

Tento obor zahrnuje maloobchodní společnosti, cestovní kanceláře, restaurace, zábava, prodej nápojů, tabáku nebo domácích potřeb. Jako důkaz lze uvést společnosti, jejichž akcie za uplynulý rok získaly na síle.

 • Netflix +70.3%
 • Darden Restaurants +53.8%
 • Starbucks +50%
 • Walt Disney Company +44.7%
 • Expedia +36.5%
 • Carnival Corp +33.2%
 • Dr Pepper Snapple Group +32.4%
 • Costco Wholesale +26%

Automobilová výroba

Nižší ceny ropy znamenají, že spotřebitelé si při výběru auta budou volit dražší a prostornější modely. Prodej nových aut v USA vzrostl za první polovinu roku 2015 na více než 17 milionu vozů. Pokud budou tyto prodeje pokračovat i po zbytek roku, budeme zde mít nejvyšší prodeje nových aut v USA za poslední dekádu a třetí nejlepší rok v prodejích v historii.

2 komentáře

 1. Teď je situace taková, že ropa bude kolem 30 dolary za barel pěkně dlouho, možná několik let. Nevěděl by někdo tip na dobrý akcie, který to budou reflektovat?

  1. Tak třeba automobilový průmysl má najednou ještě o něco větší potenciál. Ale jestli chceš obchodovat, tak by ti měl stačit tento článek a vlastní rozhled, jinak tomu klidně ještě dej chvilku čas. Případně doporučuji pročíst například http://www.investice.cz/akcie/t99/ 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *