Joseph Stiglitz – je třeba změnit globální daňový systém

Držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz navrhuje kompletní přepracování světového daňového systému, který neodpovídá nynějším požadavkům. Podle jeho názorů je třeba zajistit, aby každá společnost platila spravedlivý díl na daních.

Skupina světových ekonomů, v čele se Stiglitzem vydala prohlášení, ve kterém chtějí kontrolovat společnosti jako Google nebo Apple, které využívají mezer v zákonech ke snížení daňových nákladů.

Nadnárodní firmy působí po celém světě a podle toho by jim měly být vyměřovány daně jako samostatným společnostem. Je na čase to sdělit všem politikům. Mnoho velkých společností používá dceřiné firmy, aby zdaňovaly tam, kde je to pro ně výhodnější. Joseph Stiglitz

Stiglitz dále prohlásil, že vytvoření nového světového daňového systému je realistické. K úspěšnému uskutečnění této myšlenky však musí jednotlivé státy spolupracovat a omezovat daňové ráje. Dále je zde kritika soutěž mezi státy v otázce snižování daní, což je přirovnáno k závodu ke dnu.

Jak by měl nový daňový systém vypadat?

  • Vyspělé státy by se měli dohodnout na minimální výši daně pro nadnárodní korporace.
  • Nemělo by být dovoleno, aby si nadnárodní firmy po celém světě zakládaly pobočky a vyhýbaly se daním.
  • Společnosti by měly platit daně na základě prodejů v jednotlivých zemích, např. Facebook vydělá v USA 40 procent svých příjmů a z tohoto příjmu by měla být zaplacena místní daň.
  • Nadnárodní korporace by také měly odevzdat část svého příjmu z intelektuálního vlastnictví do země, kde toto bylo vyvinuto.
  • Skupina ekonomů také navrhuje ustanovení mezistátní daňové autority, která by působila v rámci OSN a pomáhala bojovat proti daňovým únikům.

4 komentáře

  1. Kdy už konečně tihle sociální inženýři pochopí, že další a další regulace nic nevyřeší, budou regulovat tak dlouho až nebude co regulovat.

  2. No vida u nás je potom Babiš amatér, ten zavádí pouze registrační pokladny. Tenhle socialista chce rovnou řídit celej svět, co si nevydělá na přednáškách tak dohání na úspěšných…

      1. Josefe, pokud nebudou brát žádné dotace a budou zaměstnávat tisíce lidí, tak ať si vesele podnikají a na DPPO nemusí odvádět ani korunu… jaký s tím máte problém?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *