Je švýcarský frank dobrou investicí?

Investoři různého druhu hledají bezpečné investice pro své úspory. Nejčastěji se mezi bezpečné investice řadí zlato a cizí měny. V současnosti je nejvíce používaná jako rezervní měna americký dolar. Nicméně také švýcarský frank se stal jednou z alternativ bezpečného uložení peněz.

Mezi hlavní požadavky každého investora patří:

  • vysoká bezpečnost investice
  • nízký risk
  • ochrana před inflací

Bezpečnost obvykle splňují státní dluhopisy, ale z pohledu výnosu se zde jedná o problém. Akcie a ostatní finanční nástroje mohou zabezpečit vyšší zhodnocení, ale na úkor bezpečnosti. Nalezneme zde vysoké riziko. Investoři se snaží najít aktivum, kde jsou výše zmíněné hodnoty v rovnováze, tedy je zde ochrana investice a překonání inflace. Vedle zlata a dolaru tyto hodnoty splňuje již zmíněný švýcarský frank.

Proč je frank perspektivní investice?

Následující argumenty by měly přinést pohled na frank jako jednu z možných investic. Nicméně vše se může v čase měnit.

  • Rusko dostává miliardy za prodej ropy a plynu v dolarech. Ruské rezervy jsou tak tvořeny americkou měnou, americkými dluhopisy a zlatem. Také díky uvaleným sankcím Rusko hledá další alternativy k uložení svých devizových rezerv. K tomuto faktu také přispívá pokles rublu, kdy ruští byznysmeni spatřují ve franku určitou jistotu. Světový analytici se domnívají, že ruská vláda přemístí část svých měnových rezerv z dolaru do švýcarského franku.
  • Evropská dluhová krize mezi roky 2009 až 2013 přispěla k masivnímu posílení švýcarské měny. Velká část investorů přemístila své prostředky do Švýcarska.
  • Světová finanční krize také přiměla velké fondy k částečnému odklonu od dolaru ke švýcarskému franku.

Je frank bezpečná investice?

Pro bezpečnost švýcarské měny mluví hlavně silný ekonomický systém. Výhody Švýcarska začínají od samotné velikosti této země, limitovaná populace, přiměřené nerostné bohatství a stabilní ekonomický růst jsou hlavní faktory, které přitahují investory. Ještě nutno připomenout, že Švýcarsko je sedmý největší věřitel USA.

Další výhodu je neexistence rozpočtového schodku. Ve švýcarské ekonomice nejsou zamýšleny jakékoliv příliš velké investice, které by mohli ohrozit stabilní a dlouhodobý růst. Dále se frank jeví jako vhodnou alternativou ke zlatu. Investoři obvykle investují do zlata, aby ochránili své prostředky před inflací. Během posledního desetiletí byla inflace ve Švýcarsku na velmi nízké a stabilní úrovni.

K oblibě této měny přispívá také nezávislá monetární politika. Švýcarská centrální banka může provádět měnovou politiku podle své libosti, protože tato měna není krytá zlatem. Samozřejmě, že centrální banka má možnost neomezeného tisku peněz. Tímto způsobem se tak dá kontrolovat kurz dané měny. Evropská dluhová krize vedla k odlivu peněz z EU právě do Švýcarska, což však mělo velký vliv na posilování franku. Domácí producenti se tak ocitli ve špatné roli, když se jim zdražoval jejich export. Centrální banka zareagovala na tento fakt zafixováním švýcarské měny vůči euru na hranici 1.20. Toto ochranné opatření fungovalo několik let, nicméně v roce 2014 došlo k prolomení této hranice a frank se dále zhodnotil a získal si svoji přirozenou stabilní hodnotu.

K další argumentům pro tuto měnu přispívá nízký dluh Švýcarska, růst HDP položený na zdravých základech, nízká nezaměstnanost, vysoký průměrný příjem, tradičně silný a důvěryhodný bankovní sektor.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *