Jak investuje Warren Buffett

Warren Buffett patří k nejúspěšnějším investorům ve světové historii. Buffett provádí své investice prostřednictvím své investiční společnosti Berkshire Hathaway Inc. Tato společnost vznikla kolem roku 1962 ve chvíli když Warren Buffett začal kupovat akcie malé textilní továrny. V následujících desetiletích tento investor dokázal, že patří mezi absolutní špičku v tomto oboru.

Lze napodobit investiční strategii tohoto investora?

Kdokoliv chce investovat podobně jako Buffett, je dobré zaměřit se na value investování. Myšlenka value investování se zakládá na jednoduchém faktu – najít společnost, která má vnitřní hodnotu vyšší než je cena její akcie dnes. Samozřejmě, že nalezení takovéto akcie není snadné a jde o tvrdou práci. Buffett se mnohé naučil od jeho oblíbeného profesora Benjamina Grahama, který se zaměřuje na value investing. Jeho kniha Inteligentní investor patří mezi hlavní zdroje k tomuto druhu obchodování s akciemi.

Strategie kup a drž

Další z investičních strategií Warrena Buffetta je nakoupit akcie společností, u kterých věříme, že si v dlouhodobém horizontu povedou dobře. Jestliže sledujete novinky z Berkshire Hathaway fondu, jsou zde zveřejňovány všechny nákupy akcií nebo akvizice společností.

Buffett investuje do akcií společností, které mají dlouhodobé stabilní a dobré výsledky v závislosti na tržních podmínkách. Zde je jasně vidět, že se Warren zaměřuje na velmi dlouhodobé investování a získání maxima z provedených investic. Jeho strategie primárně není určena pro intradenní obchodníky. Buffett ignoruje krátkodobé poklesy akcií a zaměřuje se na uskutečnění dobrého obchodu do budoucna.

Investuj do toho, čemu rozumíš

Warren Buffett neutrpěl velké ztráty při dot com bublině na přelomu století, protože zde neměl příliš velké investice. Tento investor kupuje pouze akcie společností, kde plně rozumí co nabízí za produkty.

Portfolio Berkshire Hathaway fondů je složeno z akciových titulů, které jsou všeobecně známé a je snadné rozumět jejich činnosti. Mezi velké akciové společnosti, v nichž Buffett drží podíly jsou Coca Cola, H.J. Heinz Company, American Express, Wells Fargo, Dairy Queen, Helzberg Diamonds nebo Duracell.

Mnoho investorů si asi položí otázku, zda následování Buffetta bude fungovat v praxi. Základní rady jím uváděné jsou pochopitelně realizovatelné a mnoho investorů tak činí, nicméně je zde rozdíl v možnostech finančních objemů, které lze investovat. Další možností je přímo nákup akcií fondu Berkshire Hathaway. Tržní hodnota jedné akcie je však 200 000 dolarů. Ještě lze nakoupit levnější akcie tzv. B shares, které jsou levnější variantou zmíněného fondu.

One comment

  1. Dobrý den, uvedená částka 200000,-dolarů za jednu akcii, to je obnos který jsem u nás v bývalým Československu vydělal za 42 roků práce, tak že výsledek je 42 roků práce se rovná jedné akcie, je mi 84 roků nezávidím a nezáviděl jsem nikdy nikomu, ale konstatuji že mě stát pěkně okrádal to je jeden z důvodů proč naše společnost neměla dluhy a pěkně mohla rozdávat v té době jiným státům, tak zvanou půjčku do dnešního dne bez návratnosti, proto také je můj starobní důchod takový že mi většinou nestačí na léky a další, zeptám se komu mám za to všechno poděkovat. Přeji Vám hezký den

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *