Jak dlouho bude trvat strategie OPEC na udržení nízkých cen ropy?

Velká pozornost celého finančního světa bude jistě upřena na nadcházející setkání ropné skupiny OPEC, které se uskuteční 5. června ve Vídni. Toto setkání je každých šest měsíců a úkolem je rozhodnutí o strategii, která se bude uplatňovat na produkci ropy.

Na minulém setkání v listopadu loňského roku jsme byli svědky rozhodnutí, jehož důsledkem byl pád ceny ropy pod 100 dolarů za barel. Nakonec jsme mohli vidět cenu až kolem hodnoty 50 dolarů. Produkce ropy nebyla snížena, jak se předpokládalo. Naopak Saúdská Arábie ještě navýšila těžbu o 700 tisíc barelů denně.

Důvod tohoto rozhodnutí lze spatřovat ve snaze Saúdů poškodit producenty dražší ropy v USA. Sice se objevovaly spekulace o snaze poškodit Rusko, které je na prodeji této suroviny závislé, nicméně velké potíže byli způsobeny americkým těžařům.

Co tedy čekat od nynějšího setkání zemí OPEC?

Finanční komentátoři se shodují, že cenová politika zemí vyvážejících ropu bude převážně stejná jako na minulém setkání. Nízké ceny ropy se dotkly v USA zejména producentů břidlicové ropy. Celkově však nebyli poškozeni tak, jak by si OPEC představoval. Počet vrtných zařízení v USA klesl o více než 50 procent od minulého roku. Produkce americké ropy se snížila, některé menší ropné společnosti zkrachovaly a pár dalších má problémy se splácením úvěrů. Celkově se tak tato situace v US těžbě dá označit za nevyjasněnou.

Základní plán OPEC na odstranění konkurence tak potřebuje ještě více času než se předpokládalo. Nicméně ne všichni členové této organizace jsou pro stejnou cenovou politiku jako Saúdská Arábie. Přinejmenším Venezuela a Irán chtějí omezit produkci a navýšit ceny. Podle deníku Wall Street Journal se OPEC začíná připravovat i na situaci, kdy cena ropy zůstane pod 100 dolary v příštím desetiletí. Tato varianta vypadá hrozivě hlavně pro země, jejichž rozpočty jsou závislé na těchto příjmech a jsou projektovány s kurzem ropy nad 100 dolary.

Vnitřní zpráva OPEC odhaduje ceny ropy kolem 75 dolarů za barel v roce 2025. Tento odhad je prý optimistickým scénářem. Je zde zvažována i možnost, že ropa spadne pod 50 dolarů kolem roku 2020. Jestli se tyto zprávy potvrdí, důsledky budou závažné. Obecně lze doufat, že před tímto scénářem se OPEC vrátí k omezení produkce ropy se snahou o zvýšení ceny. Nicméně ani zavedení limitů na těžbu nezaručuje automaticky vyšší cenu. Rozhodujícím faktorem bude poptávka a schopnost snížit produkční náklady za těžbu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *