CFD

Contracts for Difference je investiční nástroj, který znamená dohodu mezi dvěma stranami – kupující a prodávající. Tato dohoda je zaměřena na vyrovnání rozdílu mezi cenou podkladového aktiva v době otevření CFD kontraktu a v okamžiku jeho uzavření. Na jedné straně CFD kontraktu stojí broker a na druhé pak investor. Obchodování tedy probíhá klasicky jako na běžné burze, s tím rozdílem, že dané aktivum nevlastníme, ale profitujeme pouze na jeho pohybu.

CFD obchodování

CFD se obchodují na mimoburzovních trzích. Nakupující tedy např. akcie nevlastní, ale pouze se účastní tržních pohybů u vybrané akcie. Prostřednictvím CFD lze obchodovat prakticky cokoliv od komodit, měn, akcií, akciových indexů až po dluhopisy. Původ CFD kontraktů sahá do 90 let minulého století. Vše začalo ve Velké Británii, zde byli CFD představeny jako nástroj pro zajišťování akciových pozic bez daňových nákladů. Konec 90 let potom byl ve znamení nabízení CFD kontraktů drobným investorům.

CFD a finanční páka

CFD se jako jiné instrumenty obchodují pomocí finanční páky. Klient složí požadovanou zálohu (margin) a zbytek potřebné sumy dodá broker. Výše páky je vždy individuální u každého brokera. Obvykle se pohybuje od 1 do 30% hodnoty daného investičního aktiva. Při obchodování těchto kontraktů dochází také ke strhávání nebo připisování úroků. Záleží jestli investor koupil nebo prodal CFD kontrakt. Tyto úroky se odečítají každý den podle sazebníku CFD brokera.

Výhody CFD kontraktů

  • velký výběr investičních nástrojů
  • online obchodování
  • možnost obchodovat s nízkým kapitálem
  • obchodování na páku
  • možnost spekulace na růst i pokles

Nevýhody CFD kontraktů

CFD obchodování v sobě zahrnuje některá rizika a nevýhody. Tyto nevýhody vyplívají z použití páky a role brokera. Je třeba znát podmínky úvěrového obchodování u konkrétního brokera, kde investor obchoduje. Jako další nevýhodu lze uvést brokera, který je protistranou každého obchodu. V případě, že CFD broker zkrachuje, tyto uzavřené obchody jsou bezcenné. Velmi důležitý je tak výběr brokera.