Binární opce jsou podvod?

Binární opce jsou v poslední době stále více využívány k obchodování na finančních trzích. Množí se také různé názory, že tyto opce jsou podvod a mají za úkol pouze odklonit peníze od naivních lidí k těm více chytřejším. K uchopení celého tématu binárních opcí je však důležité začít od začátku a podívat se na dobu kdy vznikly a na jakém principu binární opce fungují.

Podrobné vysvětlení jak binární opce fungují je zde. Ve zkratce si tedy shrneme na čem jsou tyto opce založeny. Prostřednictvím binárních opcí se dá obchodovat cokoliv z finančního trhu, jakákoliv aktiva.

Binární obchod probíhá následujícím způsobem:

  • výběr aktiva
  • odhad ceny, kde se bude aktivum nacházet v určitý čas
  • výsledek obchodu = ztráta nebo zisk

Jak všichni vidíme, jde o jistý druh finanční sázky. Odměnou za správný odhad je zisk v podobě procentního zhodnocení. Nejrozšířenější druh binárních opcí nabízí zhodnocení od 70 do 90 procent. Jestliže tedy investuji do jednoho obchodu 10 euro, v případě správného odhadu získám při 80 % zhodnocení nazpět 18 euro – to znamená čistý zisk 8 euro. V případě, že nejsem úspěšný ztratím 10 euro. Jak všichni na této ukázce vidíte, pro dlouhodobé vydělávání musí být úspěšnost obchodů nad 50 procentní hranicí. Pokud tedy mám 10 obchodů, k pokrytí nákladů musím být úspěšný minimálně v 6 z 10 obchodů.

Tabulka 10 obchodů:

zisk na jednotlivý obchod      celkové náklady za 10 obchodů

1. 10 x 18 = 180                                        1000
2. 20 x 18 = 360                                        1000
3. 30 x 18 = 540                                        1000
4. 40 x 18 = 720                                        1000
5. 50 x 18 = 900                                        1000
6. 60 x 18 = 1080                                      1000
7. 70 x 18 = 1260                                      1000
8. 80 x 18 = 1440                                      1000
9. 90 x 18 = 1620                                      1000
10. 100×18 = 1800                                    1000

V prvním sloupečku jsou uvedeny zisky za jeden obchod. V druhém sloupci jsou náklady za celou sérii 10 obchodů. Jak vidíme při setu deseti obchodů se dostáváme do zisku, když jsme úspěšní při 6 odhadech. Ať již tedy uděláme deset nebo tisíc obchodů, pro ziskovost se musí dosáhnout více než 50 % úspěšnost našich tipů.

Z tohoto rozboru může plynout, že dlouhodobě udržet tuto úspěšnost obchodů je značně náročné. Nicméně tak už to na finančních trzích chodí, nejdříve musí být zaplaceny poplatky brokerovi a až pak přijde na řadu náš zisk.

Jsou tedy binární opce podvodem nebo ne?

Je třeba zmínit, že určité druhy binárních opcí se obchodují na amerických a evropských burzách. Burza Amex umožňuje obchodovat opce cash or nothing. Z dalších amerických burz lze uvést Chicago Board Options Exchange. Nicméně obchodování přímo na těchto burzách je finančně náročné a je třeba vysoký kapitál.

Obchodovat s binárními opcemi obchodníkům s menším kapitálem umožňuje celá řada brokerů, kteří mají velikost binárních kontraktů uzpůsobenou také pro menší obchody. Zde se ovšem nachází kámen úrazu. Velké množství nových binárních brokerů funguje na nefér principu. Tímto je myšleno, že komplikují zadávání obchodů, zamrzání platformy a jiné problémy. Z těchto důvodů je základem výběr kvalitního binárního brokera. Na jakém obchodním principu fungují seriozní binární brokeři si můžete přečíst ZDE.

Dostatečně velký binární broker funguje na stejném principu jako ostatní akciový či komoditní brokeři, nicméně tím, že je v tomto odvětví mnoho neregulovaných makléřů, binární opce získali nálepku podvodu. Na této neblahé pověsti se také podílejí weby o rychlém zbohatnutí jako je Tomáš Stodola, Tomáš Vlas, OptionBot a jiní. Tyto stránky nabízejí rychlý návod na zbohatnutí a snaží se nováčkům prodat zaručené systémy.

Slovo na závěr

Binární opce jsou normálním burzovním nástrojem, ovšem v podobě, které jsou prezentovány neregulovanými brokery se blíží podvodu a zájemci o obchodování by měli zůstat stát pevně na zemi a neočekávat od binárních opcí rychlé zbohatnutí. Je třeba osahat trh a postupně se vzdělávat. Neobchodovat bezhlavě, když se na trzích nic neděje. Obecně se dá říct, že binární opce nesednou každému, ale na druhou stranu je výhoda ta, že v případě neúspěchu se díky malým obchodním objemům zase tolik neztratí. Toto platí však pouze v případě, že nezačneme provozovat obchodování na burze jako gambling.